KONSTAKADEMIEN GALLERI VÄST & ATELJÉN
MARTIN ÅLUND NEVER NEVER LAND
11 april – 17 maj 2009
Välkommen till Förhandsvisning onsdag 8 april 17–21
Vernissage påskafton 11 april 12–16
GALLERI MARIANN AHNLUND
Tel: 0705372600, E-post: galleri@mariann.ahnlund.com
I anslutning till utställningen utkommer en katalog med texter av Roland Persson, Nicholas Smith och Kjell Strandqvist.
”Dessa hans senaste målningar är mindre intresserade av samtidstolkningar av konst och måleri utan mer intresserade av psykoanalys och naturfenomen gestaltande känslomässiga tillstånd. Det finns en stark rörelse framåt i hans måleri och något befriande föränderligt. Jag tänker på texter om fotografi, om att bevittna något, om att stå inför något jag inte riktigt vet vad jag ser. Jag letar inombords och i det letandet är jag medskapande och kreativ. Obestämdheten ger många möjligheter till tolkning. Bildens punktum, varifrån allt utgår – den punkt som behövs för att alla andra delar skall bli logiska och få bilden att fungera, har ett slags dolt fokus.”
Roland Persson, konstnär
“Ålunds nya målningar är en chock för sinnena: barocka, utsmyckade postromantiska, överhängda med grälla färger, tycks de peka ut en egendomlig plats som man både känner igen och samtidigt aldrig har sett tidigare. Om man för ett ögonblick betraktar dem som naturmåleri – vilket vore missvisande – skulle man kunna säga att Ålund har frilagt naturens egen dystopiska dimension (...) Men om det är en slags »dystopisk natur«, en djungel som tycks växa in i och över sig själv, så är det en där det pastorala, arkadiska landskapet redan från början är oskiljaktigt sammanflätat med det metropola i en förgiftad skönhet. Never Never Land blir så namnet på den »ort« som varken är natur eller kultur, varken landskap eller storstad, utan en annan plats, tidigare än dessa.”
Nicholas Smith, filosof
”Han återkommer ofta till ordet improvisation, säger sig vilja se målningarna som sviter att de hänger ihop som sprungna ur samma flöde. Jag har alltid uppfattat honom som spontan, intuitiv och generös, en ovanligt musikalisk (pianist) konstnär väl bekant med idén om improvisationer. Att man utifrån en punkt eller sekvens gör en
kringgående rörelse, fylld av emotionella infall och formella impulser för att återkomma till utgångspunkten och åter ta upp tråden. Lite grann som när man som barn jumpade på flytande isflak och inte visste vilka som höll för ens tyngd. Där fanns en betydande risk men klarade man det och gick i mål torrskodd var belöningen egendomligt behaglig.”
Kjell Strandqvist, konstnär