När Evert Taube, i unga år, lämnade sin hemstad Göteborg och for till Stockholm var det för att komma in på Konsthögskolan och bli målare. Ödet ville annorlunda men han fortsatte att teckna och måla under hela sitt liv parallellt med författarskap, visdiktning och rollen som en av Sveriges främsta estradörer genom tiderna.
I samarbete med Moderna Museet visar Konstakademien under sommaren ett drygt hundratal av Evert Taubes teckningar och akvareller, bilder som låter oss följa honom på hans resor längs Sveriges kuster och ut över de sju haven. I flera fall illustrerade han också sina egna böcker.
När han ritar sina drömmars hus för Sjösala visar han också en oväntad talang som arkitekt i ett hus präglat av tidens slanka klassicism som kallades ”Swedish grace”.
Man får intressanta inblickar i hans tankevärld som när han gör ett stort antal omslag för en roman som sedan aldrig blir skriven. I en lång svit, mycket sparsmakade, teckningar får vi följa honom på en seglats genom Öresund och längs Sveriges sydvästra kust.
Utställningen visas i Konstakademien den 27 juni t o m den 16 augusti, tisdag till fredag kl. 11.00 – 16.00, lördag och söndag kl. 12.00 – 16.00